Edit here: Style Properties -> Header and navigation

Nasıl Yapılır WordPress Manuel Kurulumu

Nasıl Yapılır
Staff
Katılım14 May 2022
Mesajlar1,405
Çözümler50
T. puanı1,777
Konum Almanya
CF-Coin 8,573
bayram#3463
905529374247
Bir çok hosting paneliyle birlikte otomatik kurulum seçeneği gelmiş olsa da, bazı durumlarda WordPress i manuel kurmanız gerekebilir. WordPress Manuel Kurulumu nasıl yapılır, size bu makalemizde anlatıyor olacağız.

Öncelikle wordpress.org adresinden istediğimiz dil seçeneğinde WordPress Manuel Kurulumu için gerekli dosyaları indirerek başlayabiliriz.


Buradan indirdiğimiz WordPress Manuel Kurulumuna ait .zip dosyalarını bir klasöre çıkartmalı ve FTP programı aracılığıyla hosting paketimize ya da web sunucumuza atmalıyız. FTP üzerinden bağlantı yapabilmek için servis sağlayıcınızdan yardım alabilirsiniz. cPanel hostingler için dosyalar varsayılan olarak public_html klasörü içine atılmalıdır.
1670021548879.png

Sitenize bağlandıkta sonra zip içerisinden çıkarttığınız dosyaları sitenizin çalışacağı dizine kopyalamalısınız. Bu dizin varsayılan olarak public_html klasörüdür.
1670021654066.png

Dosya taşırken “Aynı isimli bir dosya daha var” hatası alırsanız, dosyanın kopyalanmasını ve üzerine yazılmasını seçmelisiniz. Dosyaların taşınması tamamlandıktan sonra FileZilla penceresinin alt tarafında “Aktarılamayanlar” alanında dosya kalmamasına dikkat ediniz.

Dosyaları attıktan sonra yapmanız gereken bir database dosyası oluşturmak. Bunun için cPanel’ inizde bulunan “MySql Database Wizard / MySql Veritabanı Sihirbazı” eklentisini kullanabilirsiniz. Öncelikle 1. adımda oluşturacağımız database’e bir isim vereceğiz. Burada verdiğiniz ismi ve isimden önce sabit kalan”prefix” alanını not ediniz.
1670021682168.png

Daha sonra Database için bir kullanıcı adı ve erişim için bir şifre oluşturacağız. Aynı zamanda bu kullanıcının database üstündeki yetkileri de tanımlanacak. Her zaman karmaşık bir kullanıcı adı / şifre kombinasyonu kullanmanızı tavsiye ederiz. Karmaşık şifreler için “Password Generator”ı kullanabilirsiniz.
1670021709657.png

Database ve kullanıcı oluşturulduktan sonra kullanıcıya tam yetki vererek, database üzerindeki tüm işlemleri yapabilmesini sağlamalıyız.

1670021739908.png


Dosya taşıma ve veritabanı oluşturma işlemi bittikten sonra artık web tarayıcınızda alan adınıza girebilir ve WordPress kurulumuna başlayabilirsiniz. İlk adımda size neler yapılacağını anlatan bir karşılama sayfası olacaktır. Bu sayfadan sonra karşınıza WordPress’ in sunucunuzda çalışabilmesi için gereken bağlantı bilgileri çıkacaktır.

Veritabanı ismi: Veritabanı sihirbazı ile oluşturduğunuz veritabanı ismi

Kullanıcı Adı: Veritabanı sihirbası ile oluşturduğunuz kullanıcının ismi

Parola: Veritabanı sihirbazı ile oluşturduğunuz kullanıcının şifresi

Veritabanı Sunucusu: Localhost olarak kalmalıdır.

Tablo Ön Eki: wp_ olarak bırakabilir ya da dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.
1670021780240.png

Bağlantıyı kuramazsanız, daha önce oluşturduğunuz veritabanı ismi ve kullanıcısını kontrol etmelisiniz. Devam ettikten sonra karşınıza oluşturmak istediğiniz siteye erişebilmek için doldurmanız gereken birkaç başlık çıkacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken, çalışan bir mail adresi ve karmaşık bir parola kullanmanızdır. WordPress sitenizin google, yandex gibi arama motorlarında çıkmaması için “Arama motoru görünürlüğünü” kapatabilirsiniz.
1670021825615.png

Bilgilerinizi doldurduktan sonra işte hepsi bu kadar. WordPress blog siteniz hazır. Sitenizin yönetim paneline siteniz.com/wp-admin adresinden ulaşıp hemen geliştirmeye başlayabilirsiniz.
1670021857275.png
 

Ekli dosyalar

 • 1670021780240.png
  1670021780240.png
  126.8 KB · Görüntüleme: 8
SPAM YAPMAK YASAKTIR!
 • Örneğin: teşekkürler, sağol, çok iyi, asdqwe, çalışıyor, ty ve benzeri!
 • Örneğin: Aynı mesajı sürekli olarak yazmak. teşekkürler, tşk ve benzeri!
 • Bir başkasının mesajını kopyalayıp aynısını yazmak yasaktır.
 • Bilginiz olmadığı konulara yorum sayınız artsın diye mesaj atmak yasaktır.
 • Yorum yaparken kendi fikrinizi yazınız!
 • Spam mesaj atan görürseniz RAPOR tuşu ile bize bildirmeniz önem ve rica olunur!
Üst
AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım